Optički kablovi se koriste u telekomunikacijama za prenos signala i podataka na velike udaljenosti. Prenosni medijum je optičko vlakno, a informacija se prenosi putem svetlosti.
U Srbiji se najviše koriste optički kablovi kapaciteta od 6 do 240 optičkih vlakana. Na ulasku u optičko vlakno električni signal se konvertuje u svetlost pomoću svetleće ili laserske diode, a na prijemu se pretvara ponovo u električni signal pomoću fotodiode.
Podela optičkih kablova:
Monomodni (singlemode-SMF), tanji i omogućavaju prostiranje jednog svetlosnog zraka.
Multimodni (multimode-MMF), deblji i omogućavaju prostiranje više zraka iz različitih izvora.
Prednost optičkih kablova su:
Njihove daleko manje dimenzije u odnosu na bakarne kablove, mogućnost prenosa velike količine informacija, malo slabljenje signala što dozvoljava domete i do 200 km bez pojačanja signala manja težina po dužnom metru, lakše polaganje kako u zemlju, tako pod vodu, na stubove ili dalekovode sve niža cena neosetljivost na električne smetnje, vodu, niske i visoke temperature.Optički kablovi su jedino osetljivi na radioaktivno zračenje.
Naš inženjerski tim se može pohvaliti dugogodišnjem iskustvom u izradi tehničke dokumentacije za potrebe optičke infrastrukture, ukoliko imate pitanja stojimo Vam na raspolaganju, možete nas kontaktirati na stranici KONTAKT.
Reference:
Projekat za izvođenje zaštita i izmeštanje DV35kV, autoput, Niš-Dimitrovgrad, sektor 8, obilaznica Dimitrovgrad;
Idejni projekat zaštite i rekonstrukcije postojećih TK vodova na Spoljnoj magistralnoj tangenti – Beograd, 2008.
Glavni projekat zaštite i izmeštanja postojećih TK vodova, obilaznica oko Beograda E-70/E-75, petlja Orlovača, 2008.
Glavni projekat sistema upravljanja i kontrole saobraćajnih tokova, autoputevi Republike Srpske, deonica: Gradiška, Banjaluka, 2014;